Republic Bulgaria, Region Simitli
Български (България)
Начало Архив на норм. документи НАРЕДБА за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Симитли

НАРЕДБА за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Симитли

НАРЕДБА
за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Симитли

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С тази Наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, получавани от гражданите, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Симитли.
Чл. 2. Тази Наредба има за цел предлагане на достъпни и качествени услуги на гражданите на общината чрез:
1. Осигуряване самофинансиране на общинските услуги, предоставяни на конкретни получатели;
2. Стимулиране ефективното разпределение на общински ресурси чрез определяне на такси и цени на услуги;
3. Насърчаване частния сектор в предоставянето на регламентираните в Наредбата услуги, без да се поставя в неравностойно положение.
Чл. 3. (1) На територията на община Симитли  се събират следните местни такси:
1. за битови отпадъци;
2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;
3. за ползване на детски ясли, детски градини, домове за социални грижи,  общежития и други общински социални услуги;
4. ( отменена по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)
5. за технически услуги;
6. за административни услуги;
7. за весели и тъжни ритуали;
8.(Отменена по Решение №734/ 28.01.2011г.); 
9. (Отменена по Решение №734/ 28.01.2011г.); 
10. други местни такси, определени със закон;
11. (Нова по Решение №734/ 28.01.2011г.) за притежаване на куче.
(2) На територията на общината се събират приходи от услуги, извън регламентираните с чл. 6 ал.(2) по ЗМДТ, по цени определени с Тарифата към тази Наредба.
(3)  Не се определят и събират цени на услуги за общинските услуги за всеобщо ползване .

12.(Нова по Решение №85/ 18.01.2016г.)  „За дейностите по отглеждане и възпитание в задължителното предучилищно образование за ползване на детската градина или училището извън финансираните от държавата дейности”.

13.(Нова по Решение №85/ 18.01.2016г.)„За дейности по обща подкрепа по смисъла на Закона за предучилищното и училищното образование, които не се финансират от държавния бюджет и се осъществяват от центровете за подкрепа за личностно развитие”.


РАЗДЕЛ   І
Определяне и събиране на размера на общинските такси и услуги
Чл. 4. (1) Размерът на местните такси и цените на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово, в брой или с общински таксови марки.
(2) Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които има друг ред в ЗМДТ.
Чл. 5. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:
1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;
2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;
3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.
4. за услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.
Чл. 6. (1) Пълните разходи на общината по предоставяне на определена услуга включват:
1. Преките и непреките трудови разходи (работна заплата, допълнителни плащания, здравни, пенсионни и осигурителни вноски);
2. Материални, режийни и други непреки разходи (доставки на материали и услуги, застраховки, командировъчни и наеми);
3. Разходи за управление и контрол;
4. Инвестиционни разходи.
(2) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и други актове по неговото прилагане.
Чл. 7. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес, като в този случай разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

 ал./2 /( Изм. с Решение № 696 по Протокол № 45/ 19.12.2013г.) В случаите когато размерът на таксите не възстановява пълния размер на разходите по предоставянето на услугата, разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинскит  приходи. В случаите на освобождаване от такси по решение на общинския съвет разходите по предоставяне на услугата са за сметка на общинските приходи.

 

(3)( Изм. с Решение № 696 по Протокол № 45/ 19.12.2013г.)Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите да е за сметка на държавните приходи (споделени данъци, допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републиканския бюджет).
Чл. 8. Лицата, неползващи услугата през съответната година или определен период от нея, заплащат само такса за ползвания период.
(1)(Нова по Решение № 35 / 29.12.2011г.)Не се събира такса за услугата по сметосъбиране и сметоизвозване за имоти на граждани и фирми,които няма да се ползват през цялата година и собствениците, респ. mолзвателите с учредено вещно право на ползване, са подали декларация по образец /Приложение №1 /
(2)(Нова по Решение № 35 / 29.12.2011г.)Декларацията се подава в срок от 1 ноември до 31 декември от собствениците /ползвателите с учредено вещно право на ползване/ 
В декларацията задължените лица дават изрично съгласие за извършване на проверки от общинската администрация и декларират,че за вписване на неверни данни носят наказателна отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.
В течение на годината,обстоятелства,посочени в декларацията се доказват при необходимост и чрез информация за ползвани през текущата година услуги на „ВиК” ЕООД ,”ЧЕЗ –Благоевград” АД и други .
При констатирано ползване на недвижимия имот таксата се събира в пълен размер.
(3)(Нова по Решение № 35 / 29.12.2011г.)В случаите по ал.2 се заплаща такса за услугите по обезвреждане на битовите отпадъци в депа и / или други съоражения и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване.
(4)(Нова по Решение № 35 / 29.12.2011г.)При промяна на декларираните обстоятелства собствениците респ. ползвателите с учредено право на ползване, в седем дневен срок от настъпването и уведомяват общинска администрация.
Чл. 9. (1) (Изм. по Решение №734/ 28.01.2011г.) Общинският съвет, може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси по ред определен с тази Наредба.
(2) (Нова по Решение №734/ 28.01.2011г.) Кметът издава разрешение за разсрочване или отсрочване на задължения за местни такси в размер до 30 000 лв. и при условие, че разсрочване или отсрочване се иска до една година от датата на издаване на разрешението.
(3)  (Нова по Решение №734/ 28.01.2011г.)  Разрешение за отсрочване или разсрочване на задължения за местни такси над 30 000 лв. или за срок, по-голям от една година, се издава от кмета след решение на общинския съвет.
Чл.9а ( Нов по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)  Установяването, обезпечаването и събирането на местните такси по тази наредба се извършват по реда на чл.4, ал.1-5 от Закона за местните данъци и такси.
Чл. 10. В случаите, когато предоставянето на услуги се извършва и от други субекти при пазарни условия, основа за определяне размерите на цените на услуги могат да бъдат пазарните стойности. В този случай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи и е възможно получаването на нетни приходи.
Чл. 11. (1) Събирането на местните такси и цени на услуги се извършва от и за сметка на общината. 
(2) ( Отменена с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)  
(3) ( Отменена с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)  
(4) ( Отменена с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)  
(5) ( Отменена с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)  
(6) Местните такси се събират от общинската администрация.
(7) ( Изм. с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.) Приходите от местните такси и цени на услуги постъпват в бюджета на общината.

РАЗДЕЛ ІІ
Промяна на размера на местните такси и цените на услугите 
Чл. 12. Промяна на размера на местните такси и цените на услугите се извършва по реда на тяхното приемане. Новите такси влизат в сила от първо число на месеца, следващ решението на общинския съвет.
Чл. 13. (1) Кметът на общината внася в общинския съвет анализ на прилаганите такси и цени на услуги не по-малко от веднъж годишно и/или при промяна размера на таксите и цените.
(2) При необходимост общинският съвет променя размера на местните такси и цените на услугите.
(3) Анализът по ал. (1) задължително съдържа:
1. оценка доколко съществуващите такси и цени отразяват измененията в разходите или пазарната цена;
2. преглед на всички други програми на общината за вземане на решение дали основанията за предоставяне на услугата са все още налице;
3. препоръки за подобряване на администрирането на таксите, които се внасят за обсъждане от общинския съвет.
4. информация за привлечени средства от проекти, донорски програми, дарения и завещания.
Чл. 14. Общинската администрация подържа данни за :
1. услугите и дейностите, за които има определени такси и цени;
2. ползвателите на предоставената услуга;
3. изключенията от общата политика;
4. използваната информация за въвеждане на такси и цени и конкретната методика/методики, използвани за определяне на размера им;
5. събраните средства от всяка потребителска такса и/или цена на услуга.
Глава втора
МЕСТНИ ТАКСИ
Раздел І
Такса за битови отпадъци
Чл. 15. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга по отделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване.
Чл. 16. Таксата се заплаща от:
1. собственика на имота;
2. при учредено вещно право на ползване - от ползвателя;
3. при предоставяне на особено право на ползване – концесия – от концесионера.
Чл. 17. (1) Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:
1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;
2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;
3./Изм. с Решение №696 по Протокол №45 / 19.12.2013г. Проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от Закона за управление на отпадъците;

(2) "Изм. с Решение №192 по Протокол №20/30.01.2009г."Базата за определяне размера на таксата е както следва:
1. за жилищни имоти на граждани и фирми – данъчната оценка, изчислена съгласно Приложение №2 от ЗМДТ;
2." Отменена с Решение №192 по Протокол №20/30.01.2009г.".                                  
3."Изм.с Решение №192 по Протокол№20/30.01.2009г." отчетна стойност на недвижимите имоти, съгласно Закона за счетоводството - за юридическите лица.
(3) В случай, че не са възникнали обстоятелства, налагащи промяна на размера на промила, остава в сила одобрената такса, за което общинска администрация уведомява писмено Данъчно подразделение към Териториална данъчна дирекция.
Чл. 18. Таксата за битови отпадъци се събира от общинска администрация.
Чл. 19. (1)  ( Изм. с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.); (Изменена
 с Решение №85/ 18.01.2016г.): Таксата се плаща на две равни вноски в следните срокове:  до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. 
(2)  ( Изм. с Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.) (Изменена с Решение №85/ 18.01.2016г.): За предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
Чл. 20. (1) За новопридобитите имоти таксата се събира от началото на следващия месец.
(2) Когато ползването е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който ползването е започнало.
(3) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се събира включително за месеца, през който е преустановено ползването й.
Чл. 21."Изм. с Решение №192 по Протокол №20/30.01.2009г.Не се събират такси за:

т.1.( Изм. с Решение № 696 по Протокол № 45/ 19.12.2013г.) Не се събира такса за : Сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината или ако имотът не се ползва през цялата година и е подадена декларация по образец от собственика или ползвателя до края на предходната година в общината по местонахождението на имота;

2.Поддържане чистотота на териториите за обществено ползване- когато услугата не се предоставя от общината.
3.Обезвреждане на битови отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоражения за обезвреждане на битови отпадъци - когато няма такива.
Чл.21а /нов по Решение № 696 по Протокол № 45/ 19.12.2013г.) 

(Изменен с Решение №85/ 18.01.2016г.): „Не се събира такса за битови отпадъци за услугите, предоставени на молитвени домове, храмове и манастири, в които се извършва богослужебна дейност от законно регистрираните вероизповедания в страната, заедно с поземлените имоти, върху които са построени. Освобождаването по предходното изречение е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, несвързана с пряката им богослужебна дейност”.

Раздел ІІ
Такса за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна
Чл. 22 (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.
(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал. 1.
(3) Зоните по ал. 1 се определят от общинския съвет.
(4) Таксите се определят за ползване на квадратен метър площ за ден и/или на месец.
(5) Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.
(6) При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно, но не по-късно от пет дни преди започване на месеца.
Чл. 23. За местата, разположени върху терени на организирания общински пазар, таксата се събира от общинска администрация - Симитли . Събраните такси по този раздел се внасят изцяло в приход на местния бюджет.
Раздел IІІ
“Изм.Решение №64  по Протокол №9/12.06.2008г.” " Изменено с Решение № 778 по Протокол № 55 /06.04.2011г."
Такси за детски ясли, детски кухни, детски градини, лагери, общежития и заведения за социални услуги и млечна кухня.
Чл. 24. (1) За ползване на детски ясли и детски градини се събират от родителите или настойниците пропорционална такса в зависимост от броя на дните в които е ползвано детското заведение в размера, определен с Тарифата по тази Наредба,.
Чл. 25. “Изм.Решение №64  по Протокол №9/12.06.2008г.” Не се заплаща такса за:
/1/.Децата , чйито родител е със 70% и над 70% намалена работоспособност, децата на неизвестни родители, децата на загинали родители при производствени аварии, природни бедствия, деца на загинали при изпълнение на служебен дълг и децата на починали родители.
/2/Децата с увреждания или с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от Министъра на здравеопазването и децата със специални образователни потребности.
/3/.Трето и следващи деца на многодетни родители, когато всички деца на семейството посещават едновременно и редовно детски заведения на територията на общината.”
Чл.25”А”.Нов- с Решение №64 по Протокол №9/12.06.08г.
Намален размер на таксата се заплаща:
/1/.За деца полусираци се заплаща такса с 50% намаление.
/2/.Когато две деца от едно семейство посещават едновременно и редовно едно или различни детски заведения на територията на общината,таксата за второто дете се заплаща с 50% намаление.
/3/При ползване на преференциите по чл.25 и 25 “А” родителите/настойниците/ подават молба- декларация до директора на детското заведение, придружена с необходимите документи .Когато в детското заведение са приети близнаци, поредността им се определя с копие от акта за раждане.
/4/.Освобождаването от такса или заплащането  й в намален размер става в началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите. Приложените документи трябва да са издадени в едномесечен срок преди подаване на документите.
Чл.25”Б” Нов- с Решение №64 по Протокол №9/12.06.08г.
За ползване на детски кухни се събира дневна такса в размер определен с Тарифата по тази Наредба.Таксата се заплаща предварително- седмично, преди ползване на услугата.
Чл.25"В" Нов по Решение № 778 по Протокол № 55 от 06.04.2011г." За ползване на "Млечна кухня" се събира дневна такса в размер определен с Тарифата по тази Наредба. Таксата се заплаща предварително - седмично, преди ползване на услугата. 
Чл.26.За ползване на лагери от ученици се заплаща такса на ден в размер, определен от Министъра на образованието.Таксата се заплаща от ползвателя преди ползване на услугата.” 
Чл. 27. Учениците, които ползват общежитие, заплащат месечна такса в размер, определен с Тарифата по тази Наредба.
Чл. 28. Изм.Решение №64  по Протокол №9/12.06.2008г.”  Не се заплаща такса за:
/1/Учениците ,чийто родител е със 70% или над 70% намалена работоспособност, учениците на неизвестни родители, учениците на загинал родител при производствени аварии,природни бедствия,учениците на загинали при изпълнение на служебен дълг и ученици на починали родители .
/2/Ученици с тежки хронични заболявания.
/3/.Трето и следващи деца на многодетни родители, когато всички деца на семейството посещават едновременно и редовно учебни заведения на територията на общината.
Чл. 29. (1) Лицата, ползващи социални услуги, заплащат месечна такса в размера, съответстваща на реалната издръжка на едно лице, определен от Министерството на труда и социалната политика.
(2) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, транспортни разходи, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на приходите от спонсорство и донорски програми, благотворителни български и чужди организации, даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.
(3) Дължимата такса се удържа от личните доходи на лицето.
Чл. 30. (1) Лицата, ползващи услугите в системата на домашен социален патронаж, заплащат месечна такса, съответстваща на реалната издръжка на едно лице.
(2) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, работно облекло, хигиенни материали, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, с изключение на приходите от спонсорство и донорски програми, благотворителни български и чужди организации, на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.
(3) Размерът на издръжката на социалния патронаж се одобрява от ОбС- Симитли за всяка година с приемането на бюджета на общината. 
(4) Дължимата такса се удържа от личните доходи на лицето.
Чл. 31. За настаняване в заведения или помещения за отрезвяване се събира такса на ден в размер определен с Тарифата по тази Наредба.
Чл. 32.” Изм.Решение №64  по Протокол №9/12.06.2008г.”
Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 20 число, а тези по чл.27 до 25 число на месеца, следващ месеца за който се дължат.
Раздел IV ( Отменен по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)
Раздел V( Отменен по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)
Раздел VI
Такси за технически услуги
Чл. 40. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общината, и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извън селищните територии.
Чл. 41. Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.
Чл. 42. Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българския Червен кръст.
Чл. 43. Размерът на таксите за технически услуги се определя с Тарифата по тази Наредба.
Чл. 44. (1) Срокът за извършване на технически услуги е 30 дни, с изключение издаване на скица (виза), съгласно чл.140 ал.(1) от ЗУТ, който е 14 дни от постъпване на заявлението.
(2) За извършване на експресна услуга - издаване на скица (виза), при осигурен пълен комплект документи, услугата се извършва до три работни дни, следващи деня на постъпилото искане. Таксата се заплаща в десеторен размер от таксата, определена с тарифата. 
(3) Кметът на общината със своя заповед определя длъжностните лица, които приемат заявлението за експресно извършване на услугата и придвижват преписката за изпълнение.
Раздел VII
Такси за административни услуги
Чл. 45. (1) За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат таксите, определени с Тарифата по тази Наредба.
(2) За административните услуги, за които е предвидено държавна таксова марка, стойността се заплаща при длъжностното лице, което предоставя услугата, а за всички останали административни услуги таксата се заплаща на инкасаторския пункт в общината.
Чл. 46. По производства за настаняване под наем, продажби, замени или учредяване на вещни права върху общински имоти се заплаща такса в размер, определен с Тарифата. 
Чл. 47. За издаване на свидетелство за собственост при продажба на едър добитък се заплаща такса определена с Тарифата по тази Наредба.
Чл. 48. ( Отменен по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)
Чл. 49. ( Отменен по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.)
Раздел VІІІ
Такси за весели и тъжни ритуали
Чл. 50. (1) За откупуване на гробни места над 8 години се заплащат еднократно такси, в съответствие с Тарифата към Наредбата.
(2) Наследниците на починалия заплащат определената такса в срок до три месеца, след изтичането на осемте години, регламентирани съгласно чл. 14 от  Наредба №21 за хигиенните изисквания за изграждане и поддържане на гробищни паркове и пренасяне на покойници.
(3) В случаите, когато таксата не се заплати,  съответната служба се разпорежда с гробното място. 
Чл.51. Актуалността на регистъра на гробните места се поддържа от общинска администрация – гр. Симитли.
Чл. 52. Таксите се събират от общинска администрация – гр. Симитли.
Раздел ІХ / Нов  по Решение №  320 по Протокол № 32/05.11.2009г./
Чл. 52а.(1) За сеч, измерване, кубиране и маркиране на дървесината добита извън горския фонд с общинска марка преди транспортиране и за издаване на удостоверение за транспортиране на дървесина добита извън горския фонд се събират такси определени с Тарифата по тази Наредба:
1.за издаване позволително за сеч – лв./брой
2. за измерване, кубиране и маркиране на дървесината добита извън горския фонд с общинска марка преди транспортиране - лв./куб.м.
3. за издаване на удостоверение за транспортиране на дървесина добита извън горския фонд - лв./брой.
РАЗДЕЛ Х ( Нов по Решение № 734 по Протокол № 53/ 28.01.2011г.) Такса за притежаване на куче.
Чл.52б.(1). За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в общината, на чиято територия е постоянният му адрес/седалище.
(2) Освобождават се от такса собствениците на кучета по чл. 175, ал.2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Чл.52в.(1) В тримесечен срок от датата на придобиването на куче собственикът подава декларация в общината по постоянния му адрес/седалище.
Чл.52г. (1) Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.
(2) Приходите от събраните такси по ал. 1 се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.

ЦЕНИ НА НЕУРЕДЕНИ СЪС ЗАКОН УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ИЛИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ОБЩИНАТА НА ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Чл.53. За всички услуги, предоставяни от общината, които не са регламентирани със закон, се определя цена с Тарифата към тази Наредба.
Чл. 54 (1) Цените на услугите се формират на основата на пълните разходи, направени от общината по предоставяне на услугите. Пълните разходи включват всички преки и непреки разходи по предоставянето на услуги от общината. Те включват и съответен дял от:
а) преките и непреки разходи за персонал, включително работна заплата и осигуровки;
б) материални, режийни, консултантски и други разходи, включително разходите за материали и доставки, комунални услуги, застраховки, пътни и наеми на сгради и оборудване;
в) разходи за управление и контрол;
г) разходите по прилагане, събиране, научноизследователска дейност, определяне на стандарти и регулиране, включително и за задължителни протоколи за оценка на влиянието върху околната среда;
д) пълните разходи се определят или изчисляват въз основа на данни от съществуващата система за отчетност.
(2) Цените на услугите могат и да надвишават себестойността им.
(3) Цените на услугите са прости и пропорционални.
(4) Цените на услугите се събират от общинската администрация и приходите от тях постъпват в бюджета на общината.
Чл.55 (1) Услугите, предоставяни от общината са обикновени  и сроковете за извършване на услугите са до 30 календарни дни.
(2) Сроковете за извършване на услугите започват да текат от деня на подаване на необходимите документи и заплащане на цената на съответния вид услуга.
(3) Заплащането се извършва в брой или безкасово по съответната сметка.
Чл. 56. При неспазване на сроковете по чл. 55, ал. (1), поради липса на обективни обстоятелства, размерът на цената на услугата се намалява до 30 на сто от пълния й размер. 
Чл. 57. Общинският съвет определя цената на услугите с Тарифа към Наредбата.
Глава четвърта
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 58. Актовете за установяване на нарушенията по тази Наредба, извън случаите на чл.128 ал.(1) от ЗМДТ, се съставят от определени от кмета длъжностни лица от общинската администрация, а наказателните постановления се издават от кмета на общината.
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1 “Услуги за всеобщо ползване” са тези общински услуги, при които конкретният ползвател не може да бъде определен.
§ 2 “Обективни обстоятелства” по смисъла на тази наредба са: непълен комплект документи за извършване на услугата; неизяснена собственост на поземления имот; необходимост от допълнителна информация във връзка с удовлетворяване на искането, което е причинило забавата за изпълнение.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Контрол по изпълнението на настоящата наредба се осъществява от кмета на общината или определени от него длъжностни лица.
§ 2. При започнало, но незавършено плащане на такси и цени на услуги, същото се завършва по реда на тази наредба с оглед размер и срок. 
§ 3. Другите общински такси, определени със закони, се събират от общинската администрация на база Тарифите, определени от Министерския съвет.
§ 4. Настоящата Наредба е изготвена на основание чл. 9 от Закона за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси и приета с Решение No 31 от 29.02.2008 г. на ОбС – гр. Симитли.
§ 5. Настоящата Наредба влиза в сила от датата на приемането й от ОбС – гр. Симитли.
§6.Настоящата Наредба и Тарифата към нея е изменена и допълнена с Решение №64 по Протокол№9/12.06.2008г. и влиза в сила от 01.07.2008г.
§7.Настоящата Наредба и Тарифата към нея е изменена и дапълнена с Решение №№№192,193 и 197 по Протокол №20/30.01.2009г. и влиза в сила от датата на приемането им.
§8. Настоящата наредба е допълнена с Решение № 320 по Протокол № 32/ 05.11.2009г.Допълнението на Наредбата влиза в сила от датата на приемането и.
§9. Настоящата Наредба е изменена и допълнена с Решение № 734 по Протокол № 53/28.01.2011г. и влиза в сила от 28.01.2011г.
§10. Настоящата Наредба е изменена с Решение № 778 по Протокол № 55 от 06.04.2011г. и влиза в сила от датата на приемането му.
§11. Настоящата Наредба е изменена с Решение № 35 по Протокол № 6 от 29.12.2011г. и влиза в сила от датата на приемането му.
§12. Настоящата Наредба е изменена с Решение № 696 по Протокол № 45 от 19.12.2013г. и влиза в сила от датата на приемането му.
§13. Настоящата Наредба е изменена с Решение № 85 по Протокол № 6 от 18.01.2016г. и влиза в сила от датата на приемането му.


ПРЕДСЕДАТЕЛ ОбС – Симитли: ..............................

/ Вл. Христов/