ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – СИМИТЛИ,ОБЛАСТ БЛАГОЕВГРАД
П.к 2730,гр.Симитли, ул.“Хр. Ботев”27,тел.0748/72246,факс:0748/72231
НАРЕДБА
за осигуряване на пожарната безопасност на територията на Община Симитли
ГЛАВА ПЪРВА ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба определя специфичните изисквания за пожарна безопасност на територията на Община Симитли.
Чл. 2. Държавните органи, организации, юридически лица и граждани са длъжни:
1. Да спазват установените с тази наредба, правила и норми за пожарна безопасност.
2. Да спазват разпорежданията на органите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) и да оказват съдействие при изпълнение на техните правомощия.
3. Да провеждат дейности, осигуряващи пожарната безопасност на обектите.
Чл. 3. При опасност от възникване на пожар или авария, гражданите уведомяват своевременно органите на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) на телефон 112 и оказват съдействие при изпълнение на служебните им задължения.
ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В ОБЩИНА СИМИТЛИ
Чл. 4. При проектиране и строителство на нови сгради, съоръжения и инсталации; при реконструкция, основно обновяване (рехабилитация), основен ремонт или преустройство на строежите, се прилагат изискванията на Наредба №1з-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар /СТПНОБП/ (Обн.ДВ. бр.96 от 2009 г.).
Чл. 5. Разрешително за строеж се издава след съгласуване на инвестиционният проект с органите на ПБЗН по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Чл. 6. Новите строежи се въвеждат в експлоатация, по реда на ЗУТ, при изпълнени съществени изисквания за безопасност при пожар.
Чл. 7. Поставянето на преместваеми увеселителни обекти и преместваеми обекти за търговски обслужващи дейности по чл.56 от ЗУТ, се извършва след писмено уведомяване до РСПБЗН - Благоевград, при спазване изискванията на Наредба №13-1971 за СТПНОБП.
Чл. 8. Провеждането на ремонтни работи по уличната водопроводна мрежа, свързани със спиране на водата в населените места, става след уведомяване на органите на РСПБЗН-Благоевград.
Чл. 9. Водоснабдителните дружества и собствениците на обекти, стопанисващи водопроводната мрежа в населените и извън населените места, са длъжни да поддържат в техническа изправност пожарните хидранти от уличната водопроводна мрежа.
Чл. 10. (1) Забранява се паркирането на превозни средства на разстояние, по-малко от 3 метра от пожарните хидранти.
(2) Всички новоизграждащи се пожарни хидранти, се изпълняват надземни по БДС EN 14384 „Надземни пожарни хидранти колонков тип", освен случаите когато' няма техническа възможност.
Чл. 11. Фирмите, осъществяващи сметоизвозването и сметосъбирането на територията на Община Симитли, разполагат на пожаробезопасни места контейнерите за битови и строителни отпадъци.
Чл. 12. (1) Паленето на отпадъци, паленето на огън за приготвяне на зимнина и консервирани храни и продукти, се извършва на пожаробезопасно разстояние от сгради, помощни постройки и др., под непрекъснат контрол. След приключване на тази дейност огнищата се загасяват.
(2) Забранява се изхвърлянето на угарки от цигари от моторни превозни средства.
Чл. 13. За ликвидиране на големи пожари по искане на органите за ПБЗН, фирмите и гражданите предоставят спасителни, пожарогасителни, превозни, съобщителни и други технически средства. За използването на тези средства на собствениците се заплаща обезщетение по ред, определен от министъра на вътрешните работи.
ГЛАВА ТРЕТA
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НA ОБЕКТИТЕ
Чл. 14. Ръководителите на учреждения, организации и фирми, съобразно със специфичните особености на техните обекти, издават вътрешни наредби, заповеди и инструкции по НАРЕДБА № 1з-2377 ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 2011 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ОБЕКТИТЕ.
Чл. 15. (1) Територията на обектите постоянно се поддържа чиста, като периодично се извозват производствените и други горими отпадъци.
(2) Горимите производствени отпадъци се събират на определени места и периодично се изнасят извън района на обекта.
Чл. 16. Към всички сгради, съоръжения, водоизточници и пожаротехнически средства за първоначално гасене, се осигурява свободен достъп и пътища.
Чл. 17. Нормативно изискващите се разстояния между сградите не могат да се използват за складиране на материали, оборудване, отпадъчен амбалаж, за паркиране на транспортни средства и построяване на временни сгради и съоръжения.
Чл. 18. На територията на взривоопасни и пожароопасни обекти (ако това не е свързано с технологичния процес), а така също и на места, където се съхраняват и преработват горими материали, тютюнопушенето и ползването на открит огън се забранява.
Чл. 19. При провеждане на ремонтни работи, свързани с изключване на участъци от водопроводната и пътната мрежа, източване на водоеми, неизправности в пожароизвестителните и пожарогасителните инсталации, преди започване на ремонтните работи, писмено се уведомява РСПБЗН - Благоевград и се вземат необходимите мерки за осигуряване на пожарната безопасност на обекта.
Чл. 20. За извършването на капитални, планово-периодични и други ремонти, ръководителят на обекта изготвя план.
Чл. 21. Извършването на заваръчни и други огневи работи в обектите се регламентира със заповед от ръководителя, при спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност.
Чл. 22. Производствените, административните и други обекти се осигуряват с телефонна връзка, свързваща ги с РСПБЗН - Благоевград.
Чл. 23. Обектите се оборудват с изискващите се пожаротехнически средства, съоръжения и инсталации за първоначално гасене, определени съгласно Приложение №2 от Наредба №1з-1971/2009 г. Същите се поставят на видно и достъпно място и периодично се проверяват, съгласно указанията на производителя.
Чл. 24. За ликвидиране на пожари, ръководителите на производствени обекти разработват планове.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ КЪМ СГРАДИ И ПОМЕЩЕНИЯ
Чл. 25. (1) Всички производствени, служебни, жилищни и спомагателни сгради и помещения постоянно да се поддържат чисти от горими отпадъци.
(2) В коридорите, изходите, пожарозащитните предверия и стълбищните клетки не се разрешава складирането на материали и оборудване.
(3) Всички врати по пътищата за евакуация, се отварят по посака на евакуация
навън.
(4) Разрешава се вратите на евакуационните изходи от категории на производство Ф5В, Ф5Г и Ф5Д и от помещения от друга категория, в които пребивават едновременно не повече от 15 човека, както и вратите на изходите от складове с площ до 200 м2 да се отварят обратно на посоката на движение при евакуация.
(5) Евакуацията от подземни помещения, за едновременно пребиваване на повече от 15 човека, се осъществява през най-малко два разсредоточени евакуационни изхода, при спазване разпоредбите на чл.41 от Наредба №1з-1971 за СТПНОБП.
(6) Евакуацията от помещения за едновременно пребиваване на повече от 50 човека, се осъществява през най-малко два разсредоточени евакуационни изхода, при спазване разпоредбите на чл.41 от Наредба №1з-1971 за СТПНОБП."
(7) Всички евакуационни врати, по пътищата за евакуация от помещения за повече от 100 човека, включително до крайните изходи, се оборудват с брави тип "антипаник". Вратите на тези помещения не могат да бъдат плъзгащи се.
(8) За осигуряване на осветеност на участъците от пътя по време на евакуация, се монтират осветителни тела при спазване на изискванията на БДС EN 1838 "Приложно осветление. Аварийно и евакуационно осветление". Означенията за евакуационен изход по протежение на целия маршрут се осветяват.
(9) Броят на хората в помещенията и строежите се определя по чл. 36 от Наредба №1з-1971 за СТПНОБП.
Чл. 26. На видни места в производствените и други сгради за масово пребиваване на хора, се поставят схеми за евакуация с обозначени на тях помещения, изходи и път за евакуация, ел. табла и средствата за пожарогасене, с необходимия пояснителен текст, при спазване разпоредбите на НАРЕДБА № 1з-2377 ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 2011 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ОБЕКТИТЕ.
Чл. 27. (1) На пожароопасните места и тези, определени за тютюнопушене в обектите, се поставят знаци за пожарна безопасност, съгласно Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа (Обн. ДВ., бр. 3 от 2009 г.).
(2) Тютюнопушенето става само на разрешени и определените със заповед за целта
места.
Чл. 28. Таванските, подземните и техническите помещения, които не се използват се държат заключени.
Чл. 29. Не се разрешава, в производствени, административни, жилищни, обществени и други сгради, изменение функционалното предназначение и техническото преоборудване на помещения и пътища за евакуация без разработване на проектна документация, утвърдена по реда на ЗУТ.
Чл. 30. В складовите помещения, материалите се складират на фигури. Местата за подреждането на фигурите се означават с ограничителни линии. Срещу вратите на складовете се оставят проходи, широки не по-малко от 1 м.
Чл. 31. Не се разрешава паркиране и ремонт на моторни превозни средства в складови помещения.
Чл. 32. Не се разрешава използването на открит огън на разстояние по-малко от 50 м. от пожароопасни и взривоопасни обекти.
ГЛАВА ПЕТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ КЪМ ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ
ИНСТАЛАЦИИ И СЪОРЪЖЕНИЯ
Чл. 33. Техническото състояние на електрическите мрежи и електрооборудването трябва, да осигурява тяхната пожаробезопасна експлоатация и да съответства на Наредба № 3 за устройство на ел. уредби и електропроводни линии (Обн. ДВ., бр.90 и 91 от 2004 г.).
Чл. 34. При експлоатация, ремонт и поддържане на електрическите уреди, съоръжения и инсталации не се разрешава:
1. Използването на нестандартни или неизправни електрически уреди, съоръжения и инсталации.
2. използването на електронагревателни уреди (ютии, котлони, бързовари и други подобни) извън специално оборудваните за тази цел непожароопасни места, определени със заповед на ръководителя на обекта.
3. Оставянето без наблюдение на включени в електрическата мрежа
електронагревателни уреди, телевизори, радиоапарати и други.
4. Нарушаване защитното изпълнение на електросъоръженията (IP и взривозащита).
5. Нарушаване на инструкцията за монтаж и експлоатация, на електроуреди и
съоръжения, издадени от завода производител.
Чл. 35. Не се разрешава Доставка и продажба на електрически уреди и апарати, без необходимите разрешителни документи.
Чл. 36. В края на работното време всеки работник (служител) е длъжен да провери и остави в пожаробезопасно състояние своето работно място, да изключи апаратите, машините и съоръженията, с които работи.
Чл. 37. След приключване на работното време, електрическото захранване, без денонощните консуматори, се изключва.
ГЛАВА ШЕСТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ КЪМ СИСТЕМИТЕ ЗА ОТОПЛЕНИЕ И ВЕНТИЛАЦИЯ
Чл. 38. Отоплителните и вентилационни съоръжения на сградите и съоръженията се монтират и експлоатират при спазване на нормативните актове и техническите изисквания, установени за тяхното производство, монтаж и ползване.
Чл. 39. Ръководителите на обектите, учрежденията, организациите и фирмите определят със заповед реда за ползване на отоплителните уреди и носят отговорност за спазването й.
Чл. 40. Лицата, извършващи почистването, зареждането и запалването (включването) на отоплителните и нагревателните уреди и съоръжения и тези, които ги използват, са отговорни за тяхната пожаробезопасна експлоатация.
Чл. 41. (1) Преди есенно-зимния сезон отоплителните уреди, съоръжения и комини се проверяват и ремонтират. В експлоатация се разрешават само изправни и стандартни уреди и съоръжения.
(2) Не се разрешава използването на димоотводните канали за монтаж на електро, В и К и други комуникации.
Чл. 42. Не се разрешава доставка и продажба на отоплителни и нагревателни уреди, без необходимите разрешителни документи.
Чл. 43. При експлоатация на отоплителни уреди не се разрешава:
1. Употреба на леснозапалими и горими течности за разпалване.
2. Сушенето и поставянето на горими предмети и материали върху отоплителните
уреди.
3. Използването на инсталационни канали като димоотводни тръби.
4. Повторното запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили.
5. Оставянето без контрол на работещи отоплителни уреди.
6. Локално отопление с течно, твърдо и газообразно гориво, за: помещения от категории по пожарна опасност Ф5А и Ф5Б; помещения с площ, по-голяма от 100 т2, в които се отделят горими прахове; сгради и помещения от класове на функционална пожарна опасност Ф2.1, Ф2.2, ФЗ и Ф4.1 и др. с повече от 300 места; сгради и помещения от подкласове на функционална пожарна опасност Ф2.1, Ф2.2, Ф5.2 и др. с площ, по-голяма от 100 гп2; сгради и помещения от подкласове на функционална пожарна опасност Ф1.1, Ф4.1 и др. с повече от 100 места; сгради и помещения от клас на функционална пожарна опасност Ф5 за техническо обслужване, ремонт и съхранение на летателна техника; сгради и помещения от подклас на функционална пожарна опасност Ф5.1 (кислородни станции); гаражи за повече от десет автомобила и в сервизни работилници с повече от пет поста (от подкласове Ф5.1 и Ф5.2); хранилища за филмови ленти (от подклас Ф5.2).
Чл. 44. Не се разрешава съхранението на бутилки с пропан-бутан в подземни, помещения, както и в помещения под евакуационни изходи, и под помещения за масово пребиваване на хора.
Чл. 45. Не се разрешава преливане на пропан-бутан от бутилка в бутилка.
ГЛАВА СЕДМА
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ИНСТАЛАЦИИТЕ ЗА ПОЖАРОИЗВЕСТЯВАНЕ И
ПОЖАРОГАСЕНЕ
Чл. 46. Собствениците и ръководителите на обекти с пожароизвестителни и пожарогасителни системи, са длъжни да ги поддържат в изправно работно състояние, при спазване изискванията на НАРЕДБА № 1з-2377 ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 2011 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ОБЕКТИТЕ.
Чл. 47. При проектиране и монтиране на стационарни пожарогасителни системи с въглероден диоксид, се прилагат изискванията на БДС ISO-6183.
Чл. 48. При изпълнение на вътрешно противопожарно водоснабдяване в сгради, се спазват изискванията на БДС EN 671-1 и БДС EN 671-2.
ГЛАВА ОСМА АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ
Чл.49. Нарушителите на тази Наредба носят административно-наказателна отговорност, съгласно ЗМСМА и ЗАНН, ако не подлежат на по-тежко наказание.
Чл. 50. Нарушителите на Наредбата се наказват с глоба в размер от 50 до 500 лева.
Чл. 51.(1) Актовете за установяване на административни нарушения се съставят от служителите на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" -Благоевград и служители от Общинската администрация Симитли, определени със заповед на Кмета на Община Симитли.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Тази Наредба се издава на основание чл.21 т.13 от ЗМСМА и влиза в сила от датата на приемането й.
§ 2. Контрол по изпълнението на Наредбата се възлага на Кмета на Община Симитли и органите на РСПБЗН-БлаГоевград, осъществяващи държавен противопожарен контрол.
§ 3. Наредбата е приета с Решение № 144, по Протокол № 11 oт 28.06.2012 г. на Общински съвет - Симитли и отменя Наредбата приета с Решение № 443, по Протокол № 3 от 19.07.2007г.
СВЕТЛА АТАНАСОВСКА
Председател на ОбС – Симитли