НАРЕДБА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ, СТОПАНИСВАНЕ И КОНТРОЛ НА КУЧЕТАТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СИМИТЛИ
Приета с Решение № 737по Протокол № 53 от 28.01.2011г. на ОбС – Симитли
Раздел І Общи разпоредби
Чл.1/1/Настоящата наредба регламентира реда и изискванията за регистриране, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Симитли.
Чл.2 /1/ Собствениците на кучета носят гражданска и административно –наказателна отговорност на стопанисваните от тях кучета.
Раздел ІІ Регистрация на кучета
Чл.3 /1/ Собствениците на кучета навършили 6-седмична възраст ги представят на ветеринарен лекар,който упражнява ветеринарномедицинска практика,за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване.
/2/ При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст, собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар, като представя документ за платена такса по Закона за местните данъци и такси.
Чл.4 /1/Регистрацията на кучета е двустепенна и включва ветеринорно-медицинска и административна регистрация.
Чл.5 /1/ Ветеринарно-медицинската регистрация се извършва от държавните ветеринарни органи /РВМС/ или от лиценззирани специалисти по ред определен в Закона за ветеринарно-медицинската дейност и се съпровожда от задължителна имунопрофилактика и дехелминтизация.
/2/ Ветеринарния лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в РВМС и в съответната община.
Чл.6 /1/ Административната регистрация се извършва от упълномощени служители на Община Симитли с подаване на декларация по образец /Приложение 1/ при представяне на следните документи:
1. Паспорт по образец;
2. Документ за платена такса по ЗМДТ.
/2/ На базата на представените документи се извършва вписване в специален регистър , който съдържа следните данни:
1. Име на собственика;
2. Данни за кучето според представените документи – име, възраст ,порода, пол, отличителни белези;
3. Цел на използването;
4. Постоянно местообитание / пълен адрес/;
5. Дата на издаване на паспорта ,№ и издател;
6. Други ако има такива.
/3/ Въз основа на извършената регистрация се издават :
1.Специален талон /Приложение 2/;
2. Обозначителен знак с регистрационния номер на кучето, който се монтира върху нашиника му.
/4/ Регистрацията е пожизнена, а при смърт, смяна на собственика или адреса се извършва актуализация в регистър в срок до 1 месец.
/5/ Стойността на регистрационния талон и обозначителния знак са включени в годшната такса по ЗМДТ.
/6/ Ако бъде загубен или унищожен талона или обозначителния знак се издава нов срещу такса от 5 лв. .
/7/ Никой не може да използва обозначителен знак на дадено куче за друго такова.
Чл.7 /1/ За притежаване на куче собственика заплаща годишна такса съгласно Закона за местните данъци и такси в общината, на чиято територия е постоянния му адрес /седалище. Таксата се определя с решение на общинския съвет.
/2/ Приходите от събраните такси постъпват в общинския бюджет и се изпълзват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
чл.8 /1/ Освобождават се от такса собствениците на :
1. кучета на инвалиди;
2. служебните кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета , използвани за опитни цели;
4. кучета използвани от Българския червен кръст;
5. кастрирани кучета;
6. ловни кучета.
Чл. 9 /1/ Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато е придобито след 31 март. За кучетата, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер на една дванадесета от годишния и размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.
Чл.10 /1/ Срещу платената годишна такса общината издава документ за календарната година.
Раздел ІІІ Стопанисване на куче
Чл.11 /1/ Собствениците на кучета са длъжни да се отнасят към тях с грижата на добри стопани : да не ги изоставят, да опазват здравето им , да ги предпазват от болка и страдания, да ги отглеждат съобразно физиологичните им нужди и санитарно-хигиенните изисквания.
Чл.12 /1/ Разходката на кучетата става на определени от Общината места, като кучетата трябва да бъдат с нашийник и повод, а агресивните и едри породи с намордник.
/2/ При извеждане на кучетата собственикът е длъжен да осигури пълна безопасност за живота, психичното и физическото здраве на гражданите.
/3/ При извеждане кучетата собствениците да носят в себе си ветеринарномедицински паспорт и нашийник , повод ,обозначителен знак за регистрация и талон за платена годишна такса, и да ги представят за проверка на общинските и ветеринарномедицински органи.
/4/ Да представят ветеринарномедицинския паспорт при посещение при ветеринарен лекар.
/5/ Ежегодно да представят кучетата за ваксинация срещу бяс.
/6/ Когато ги отглеждат в затворени помещения ежедневно да им осигуряват необходимата разходка.
/7/ Когато ги отглеждат вързани на открито да им осигурят подслон и площ за свободно движение.
Чл.13/1/ При дефекация на улици и тротоари ,алеи ,тревни площи и други места собственикът на кучето е длъжен да почисти замърсеното място и да изхвърли на подходящо място фекалиите на кучето.
Чл.14 /1/ Забранява се :
1.Допускането и престоя на кучета в магазини и обществени сгради;
2. Превозване на кучета в обществен транспорт;
3. Преминаване и престоя на кучетата през детските площадки и територията на детски градини, ясли и училища;
4. Допускане на свободно движещи се кучета на обществени места, предназначени за отдих на гражданите и, спортна и лечебна дейност;
5. Всякакво свободно пускане на кучета в границите на населените места;
6. Отглеждане на повече от две кучета от един собственик в един жилищен блок;
7. Отглеждане на куче, което с поведението си системно безпокои живеещите в съседство хора;
8. Отглеждането на кучета на тераси, балкони и други с външно отводняване;
9. Забранява се развъждането и отглеждането на повече от едно куче в близост до жилищни сгради;
10 Извършването на следните хирургически интервенции на домашните любимци:
а/ рязане на опашка;
б/ рязане на уши;
в/ изрязване на гласните струни;
г/ отстраняване на нокти и зъби;
д/ интервенциите се допускат по изключение по преценка на ветеринарен лекар.
чл.15 /1/Кметът на общината със заповед определя разрешените места за допускане на кучетата, както и местата за свободно пускане на кучетата.
/2/ Собствениците на кучета могат да ги пускат свободно да се движат в собствения си двор, но не в общ двор на жилищна кооперация, където дворната площ е с общо ползване и на местата обозначени с табели.
/3/ Общината може да определи периоди през които всички кучета извън сградата или двора трябва да бъдат вързани. Тези периоди ще са нужни за провеждане на мероприятия свързани с бездомните кучета.
/4/ Всяко куче заловено в периодите свързани с мероприятията за бездомните кучета, престоява 10 дни в кучешки приют или определено за целта място.
/5/ Собствениците на изгубените кучета заплащат престоя на животното.
Чл. 16./1/ Общинската администрация и кметовете на населените места се задължават, при сигнал от граждани за изоставени, наранени, хронично болни и злонравни кучета, да проведат, съвместно с РВМС и районното полицейско управление, необходимите мероприятия.
Чл. 17. /1/ Всички кучета, ухапали човек или животно, се отвеждат веднага от собственика при практикуващия ветеринарен лекар за преглед и последващи епизодични действия.
/2/ Собственикът на куче ,за което е потвърдено, че има бяс и /или е ухапало човек, заплаща на пострадалия всички медицински разходи породени от ухапването.
/3/ Кучета, за които е установено, че са опасно болни или не подлежат на пренасочване се евтанизират съгласно изискванията на чл.179 от ЗВМД .
чл.18 /1/Собствениците на обекти, в които се отглеждат, развъждат и /или предлагат домашни любимци с цел търговия/ пансиони, изолатори и приюти за животни/ ги регистрират по реда на чл.137 от ЗВМД, като към заявлението прилагат и удостоверение за завършен курс по защита и хуманно отношение към животните.
Раздел ІV Контрол и санкции
чл.19 /1/ Контролът по настоящата Наредба се извършва от специализираните общински и ветеринарно-медицински органи, органите на РДВР, както и други лица определени със заповед на кмета на общината, които съставят актове за установяване на нарушения по настоящата Наредба.
/2/ Наказателните постановления се издават от кмета на общината или от упълномощено от него лице.
Чл.20/1/ Наказват се с глоба в размер на 50 лв. гражданите нарушили чл.11,чл.12 и чл.13 от Наредбата.
/2/ Който наруши изискванията на чл.14 т.10 се наказва с глоба в размер от 50 до 100 лв., а при повторно нарушение - от 100 до 200 лв.
/3/ Когато нарушението е извършено от ветеринарен лекар или техник, глобата е от 100 до 200 лв., а при повторно нарушение от 200 до 300 лв.
/4/ В определени случаи по чл.14 т.10 животното може да се отнеме в полза на държавата.
чл.21 /1/ При неподадена декларация по чл.6 на собственика се налага глоба в размер на 20 лв. и се връчва писменно предупреждение. При неизпълнение глобата се налага в двоен размер.
/2/ Ако кучето не бъде регистрирано в срок от един месец от връчване на предупреждението то, се иззема с протокол и се отвежда в кучешки приют.
/3/ Собственик на куче ,които наруши изискванията на чл.3, 4 и 5 се наказва с глоба в размер на 20 лв.
/4/ Когато нарушението е извършено от юридическо лице или търговец се налага имуществена санкция в размер от 20 -40 лв..
Чл.22 За други нарушения по наредбата физическите и юридическите лица се наказват с глоба от 50 до 500 лв..
чл.23 Наказва се с глоба от 100 до 500 лв. длъжностно лице, което нареди или допусне да се извърши нарушение съгласно настоящата Наредба.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ ПО СМИСЪЛА НА ТАЗИ НАРЕДБА :
Според начина на отглеждане и предназначението им кучетата се класифицират на:
1. Регистрирани –собственост на физически и юридически лица, организации и други, записани в регистрите на общината.
2.. Нерегистрирани - собственост на обитателя на жилището, организацията или учреждението, в което домуват, но са без регистрация.
3. Безнадзорни - когато са с определен собственик и с регистрация, но се движат свободно без придружител.
4. Безстопанствени - когато са без собственик и регистрация и са свободно движещи се.
5. Агресивни кучета – кучета, които проявяват спонтанна неадекватна реакция насочена срещу хора или животни, която в зависимост от силата на нейното естество би могла да доведе до нараняване или смърт.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Настоящата Наредба отменя Наредбата за регистрация, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Симитли, приета с Решение №254 от Протокол №25 от заседание на Общински съвет Симитли ,проведено на 19.05.2006 год.
Наредбата влиза в сила от датата на приемането и от ОбС-Симитли.
СВЕТЛА АТАНАСОВСКА
Председател на ОбС – Симитли